Školská jedáleň - Bernolaková 16 Košice

Zabezpečujeme komplexné stravovanie pre vaše deti ...

OBEDY OD 1.6.2020

V pondelok 1 6. 2020 začína výdaj obedov pre žiakov, ktorí budú prítomní na vyučovaní.

Účasť v škole, ktorú ste hlásili triednym učiteľkám je pre účely stravovania v tejto situácií záväzná.

Chcela by som Vás preto poprosiť, aby ste nám prípadnú neúčasť Vášho dietaťa na vyučovaní oznámili najneskôr do 8.15 daného dňa, aby sme sa vyhli zbytočným nedorozumeniam, a aby sme Vám nemuseli vystavovať šeky na úhradu neodhlásených obedov, nakoľko v tejto situácii nebude možné sledovať účasť cez čipový sýstém (do 8.15 sa pravdepodobne deti nestihnú čipovať). Samozrejme čip v jedálni na prevzatie obeda funguje ako predtým. 

Na základe rozhodnutia ministra školstva sa od 1.6.2020 diétna strava v našej kuchyni nepripravuje, donáška vlastnej stravy je naďalej možná. (Číslo: 2020/11506:1-A2110).

Ďakujem za pochopenie a verím, že to spolu zvládneme bez problémov =) V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte, či už telefonicky, sms alebo mailom. 

 

 

 

Prihlasovanie na stravovanie v škol. roku 2020/2021

 

Dobrý deň prajem,

ešte je skoro rozprávať o novom školskom roku, ale predsa aspoň nejaké informácie by sa asi zišli. V priebehu pár dní, týždňov pribudne na stránke online formulár na prihlásenie Vášho dieťaťa na stravovanie v školskom roku 2020/2021. Bude aktívny teda použiteľný až koncom mája, resp. v júni, nakoľko skôr to ani nie je nutné.

Postup na prihlásenie dieťaťa na stravovanie:

1. zákonný zástupca vyplní online formulár na stránke www.sjke.sk/bernolakova. Budem sa snažiť odoslať Vám potvrdenie o prijatí Vašej prihlášky, možno to pôjde automaticky =)

2. hneď ako to bude možné, prosím zakúpiť si v priestoroch jedálne čip v hodnote 1,00€ (iba tí stravníci, ktorý ešte čip nemajú!). Je potrebný a nutný kvôli evidencii a tiež kvôli rôznym vyúčtovaniam stravného, či už pre základné školy alebo pre Úrad práce, soc. vecí a rodiny kvôli štátnej dotácii. Bez aktívneho čipu nevieme dieťaťu poskytnúť obed.

Je tiež ešte neisté ako to bude so štátnou dotáciu na stravovanie. Hneď ako budem mať nejaké nové informácie, budú zverejnené na stránke školskej jedálne.

DIÉTNE STRAVOVANIE : prosím rodičov, ktorých deti majú lekárom nariadené diétne stravovanie( bezlepková, diabetická d.), aby si počas prázdnin vybavili potvrdenie od ODBORNÉHO LEKÁRA (gastro, alergo....nestačí potvrdenie od všeobecného lekár)

DONÁŠKA DIÉTNEJ STRAVY : je potrebné si požiadať o donášku priamo Mesto Košice, spolu so žiadosťou zaslať aj potvredenie od lekára

 

Zatiaľ Vám ďakujem za prečítanie a prajem Vám pevné zdravie a dúfam, že sa všetci čoskoro stretneme =) 

Pekný deň

 

 

Informácie pre rodičov a žiakov - aktualizované 25.3.2020

Vyučovanie na školách a školských zariadeniach je prerušené v období od 30. marca až do odvolania. Viac užitočných informácií sa dozviete aj na webe:

https://www.ucimenadialku.sk/

https://www.korona.gov.sk/ 

POTRAVINOVÁ PYRAMÍDA

Obrázok zdroj: spuntik.zoznam.sk

Prvé poschodie pyramídy tvorí skupina potravín: chlieb a pečivo, obilniny, ryža, cestoviny

Základom stravy by mali byť potraviny vyrobené z obilia – patrí sem pečivo, cestoviny, ryža,  ovsené vločky, pohanka, kukuričné výrobky atď. Táto potravinová skupiny je bohatá na zložené sacharidy (škrob), vlákniny (nestráviteľné polysacharidy), vápnik, železo a vitamíny skupiny B. Menej významnou zložkou tejto skupiny sú bielkoviny. Jedna bielkovina však stojí za zmienku a tou je lepok. Ľudia, ktorí trpia neznášanlivosťou lepku musia zo svojej stravy vylúčiť potraviny, ktoré lepok obsahujú (pšenicu, jačmeň, ovos a raž).

Vláknina v potravinách tejto skupiny (nerozložiteľná vláknina) je dôležitá pre správne trávenie, pomáha vyrovnávať hodnoty cukru v krvi a znižovať cholesterol.

Obsah jednotlivých živín v múke záleží na stupni vymletia obilného zrna. Biela múka vzniká mletím vnútorných obilninových zŕn a otruby (teda všetky „obalové" vrstvy) sa odstraňujú. Preto jej chýbajú vitamíny, minerálne látky a vláknina, ktoré obsahujú otruby. Na rozdiel od nej je celozrnná múka výsledkom zomletia celého zrna. Tým, že je biela múka ochudobnená o otruby, je automaticky menej výživná. Je v nej menej vitamínov (o 80 % vitamínu B1 či 90 % vitamínu E), menej minerálnych látok (o 50 % vápnika, 70 % železa) a takisto menej vlákniny (o 85 %) a bielkovín (o 20% ).

Každé denné jedlo vrátane raňajok by malo obsahovať aspoň jednu porciu potravín z tejto skupiny.

Druhé poschodie pyramídy tvorí skupina potravín: ovocie a zelenina

Do tejto skupiny patrí čerstvé, varené, zmrazené, sušené a konzervované ovocie a zelenina alebo spracované ako džús. Marmeládu a inak na sladko upravené ovocie a zeleninu však do tohto poschodia pyramídy nezaraďujeme. Obsah bielkovín a tuku u tejto skupiny potravín je zanedbateľný. Ovocie a zelenina sú dobrým zdrojom rozložiteľnej a nerozložiteľnej vlákniny, sú bohaté na vitamíny (A, C a E), na minerálne látky (vápnik, horčík, draslík a železo) a antioxidanty, ktoré chránia telo pred účinkom voľných radikálov. Ovocie je výborným zdrojom sacharidov.

Vhodné je konzumovať až päť porcií ovocia a zeleniny denne. Najlepšie sú v surovom stave, kedy je v nich zachované najväčšie množstvo výživných látok, ako sú vitamíny, či minerály a vláknina.

Tretie poschodie pyramídy tvoria dve skupiny potravín:  mlieko a mliečne výrobky a mäso, mäsové výrobky, strukoviny, vajcia a ryby

Mäso, mäsové výrobky, strukoviny, vajcia a ryby: Potraviny tejto skupiny sú dôležitým zdrojom bielkovín, minerálnych látok, železa a zinku, vitamínov skupiny B. Obsahujú tiež tuky. Potraviny z tejto skupiny je nutné jesť v rozumnej miere a dávať prednosť chudému mäsu. V olejnatých rybách sú mastné kyseliny omega-3, ktoré chránia pred srdcovými ochoreniami. Sú zároveň zdrojom vitamínu D. Strukoviny a orechy sú dobrým zdrojom horčíka, ktorý je dôležizý pre zdravé zuby  akosti a správne fungovanie nervového systému.  Vajcia sú veľmi výživné. Bielok je v podstate čistá a plnohodnotná bielkovina (obsahuje všetky nevyhnutné aminokyseliny vo vhodnom množstve a pomere). Žĺtok je bohatý na tuky a to najmä na tzv. fosfolipidy. Vajcia obsahujú aj vitamíny (A, D, E, K, skupinu B, karotény) a minerálne látky, z ktorých je veľmi dobre využiteľné železo.

Mäso zohráva vo výžive dôležitú úlohu. Ani tu však nie je potrebné jeho konzumáciu preháňať. Je lepšie uprednostniť biele, chudé mäso, ryby a zverinu.

Mlieko a mliečne výrobky: Potraviny tejto skupiny majú, rovnako ako ostatné potraviny živočíšnho pôvodu, vysokú výživovú hodnotu. Mlieko je zdrojom kvalitných bielkovín. K hlavným živinám, ktoré z tejto skupiny potravín čerpáme patrí ešte vápnik, horčík, riboflavín a vitamíny B 12 a A. Zo sacharidov obsahuje mlieko takmer výlučne laktózu. Niektorí ľudia tria neznášanlivosťou laktózy, tzn. že ju nevedia tráviť a mlieko im tak spôsobuje nadúvanie a hnačky.

Štvrté poschodie pyramídy tvorí skupina potravín: Cukry a tuky

Cukry: Sú dôležitou zložkou potravy. Nachádzajú sa bežne v potravinách a sú zdraviu prospešné. Opatrnosť je potrebná v prípade ich nadmernej konzumácie. Takýto cukor by sa mal stať len okrajovou zložkou potravy. Tam, kde je to možné je dobré ich zo stravy vynechať, respektíve nahradiť ich zdravšími variantmi, napr. vyberať čokoládu s vysokým obsahom kakaa, sušené ovocie namiesto cukríkov,  a vyvarovať sa prílišnej konzumácie sladených nápojov, cukroviniek, či alkoholu.

Tuky: Sú tiež dôležitou zložkou potravy, ktorá sa bežne nachádza v potravinách, predovšetkým v mliečnych výrobkoch, mäse, olejoch, živočíšnych, či rastlinných tukoch. Problémy však môže spôsobiť ich nadmerná konzumácia, preto by mali rovnako tvoriť iba okrajovú zložku potravy.

Príjemné spestrenie potravy môže spôsobiť pridanie rôznych byliniek alebo korenia. K pestrej strave patria aj orechy a semienka, ktoré sú zdrojom vitamínu E a ďalších dôležitých látok.

 

Zdroje: www.opotravinach.sk 

Manuál prevence v lékařské praxi, 3. LF a SZU, souborné vydání 2004.
Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR, MZ ČR 2005.
VÚP, Stravuj sa zdravo, učebné pomôcka pre základné školy.

 

Výživa detí

     Strava ovplyvňuje správny rast a vývoj dieťaťa. Pestrou, vyváženou a plnohodnotnou stravou budujeme v dieťati správne stravovacie návyky, ktoré si so sebou nesie až do dospelosti. Jedlo dodáva živiny nielen pre rast, ale je súčasťou celého spektra sociálnych interakcií počínajúc vytvorením vzťahu medzi matkou a dieťaťom.

     Najviac energie potrebuje dieťa po narodení po dobu prvého roka. Toto obdobie sa vyznačuje rýchlym rastom, dieťa vyrastie zhruba o polovicu, v období dojčaťa sa pôrodná hmotnosť až strojnásobí. Obdobie prvých 1000 dní života dieťaťa sa vyznačuje dozrievaním imunitného a tráviaceho systému, vytvára sa najviac nervových spojení, mozog rastie až o gram denne, posilňuje sa kostrovo-svalový aparát. S pribúdajúcim vekom následne potreba energie mierne klesá. Ďalší skok v potrebe energie smerom hore je v období dospievania. U detí sa nedostatok energie môže prejaviť spomalením rastu a vývoja.

     Výživa detí a dospievajúcej mládeže má zabezpečovať nielen telesný rast s primeranými hmotnostnými prírastkami, ale aj vývoj jednotlivých orgánov tela a zdokonaľovaním ich funkcií.

     Vážne nedostatky výživy v tejto dobe môžu narušiť správny rast a vývoj. Môžu sa prejaviť bezprostredne, a to v podobe anémie, malnutrície, obezity, v poruchách rastu, v zubnom kaze, ale môžu mať aj dopad v dospelosti, a to vo vzťahu k rozvoju ochorenia ako diabetes mellitus, ateroskleróza, hypertenzia, osteoporóza, nádorové ochorenia. 

     Nedostatky vo výžive dnešných detí a mládeže

 • Nedostatočný príjem čerstvého ovocia a zeleniny
 • Nadmerný príjem sladených a kofeínových nápojov
 • Vynechávanie jednotlivých jedál (vynechanie raňajok, konzumácia obedu v čase olovrantu, najvýdatnejším jedlom dňa je večera)
 • Konzumácia jedál rýchleho občerstvenia
 • Nadmerný príjem soli ( v hranolčekoch, lupienkoch)
 • Minimum fyzickej aktivity
 • Nedostatočná výživa ( odriekanie jedla, poruchy príjmu, diéty, vegetariánstvo, najmä dievčatá v období puberty pre zachovanie si „štíhlej línie“ )
 • Nezáujem o to, čo konzumujem

     Spôsob výživy detí a dospievajúcej mládeže ovplyvňujú nielen stravovacie návyky získané v rodinnom prostredí, ale tiež vplyv prostredia v škole, v kruhu priateľov, a nemalý vplyv má aj reklama.

     Kvalita a kvantita stravy pôsobí nielen na rast a vývoj, ale má dopad aj na psychickú výkonnosť, pohotovosť, efektivitu učenia a emočné stavy. Preto je veľmi dôležité venovať sa strave detí a dospievajúcej mládeže, brať ohľad na energetické a nutričné potreby detí v jednotlivých vekových kategóriách a nezabúdať pritom ani  na správny pitný režim. (Ľ. JAKUŠOVÁ, A. DOSTÁL, 2006, Stravovacie návyky adolescentov a zdravotné riziká)

 

 

KRÁSNE VIANOCE

Prajeme Vám krásne a pokojné sviatky plné pohody, a tiež úspešný a pokojný rok 2020 :)

Kolektív školskej jedálne

 

 

Informácie pre rodičov - odhlasovanie a prihlasovanie stravy

Prvý mesiac "obedov zadarmo" máme takmer za sebou a smelé plány z augusta musíme trochu pozmeniť. Prosím o dodržiavanie a rešpektovanie nižšie uvedených pokynov, nakoľko mesiac september nám v jedálni spôsobil niekoľko problémov čo sa týka normovania surovín a prípravy stravy. 

 

ODHLASOVANIE STRAVY :

- strava sa odhlasuje 24 hod. vopred, najneskôr do 8.00 hod. priamo v ŠJ  055/64 22 495, alebo osobne a to z dôvodu :

1. Neúčasť na vyučovaní v  prípade choroby

2. Ak je žiak v škole, ale napriek tomu si obed nepraje

3. V prípade krúžkov je možné stravu odhlásiť aj  určité dni na celý školský rok

Ak sa strava neodhlási na čas, je nutné uhradiť plnú sumu za každý obed !!!

 

PRIHLASOVANIE STRAVY :

 - stravu je nutné nahlásiť 24 hod. vopred, najneskôr ráno do 8.00 hod. priamo v ŠJ 055/ 64 22 495, alebo osobne a to z dôvodu :

 1. Ak žiak príde na vyučovanie po 8.00 hodine ráno / návšteva lekára, meškanie spojov a pod. /
 2. Ak si žiak zabudne číp

Zákonný zástupca dieťaťa je povinný túto skutočnosť  nahlásiť priamo v ŠJ inak dieťaťu nebude obed v daný deň navarený , preto obed dieťa nedostane!!!

 

 • Prosíme číp používať denne v škole ku dochádzke, aj v školskej jedálni !!! Ranné čipovanie slúžie pre našu kontrolu, ktorú robíme v priebehu dňa, čipovanie pri obede slúži ako potvrdenie, že dieťa odobralo stravu.
 • Číp v žiadnom prípade neslúži na odhlasovanie a prihlasovanie stravy !!!
 • Ak dieťaťu príde počas vyučovania nevoľno a odíde domov , je nutné informovať admin.prac.ŠJ, s ktorou si po dohode obed prídete odobrať  alebo ho ona označí priamo v PC.

 

Dúfame, že v prípade nejasnosti nás budete kontaktovať. 

Ďakujeme za porozumenie a spoluprácu :)                                                    kolektív školskej jedálne

Posledná úprava Štvrtok, 26 September 2019 07:03

USMERNENIE MESTA KOŠICE K "OBEDOM ZADARMO"

Výňatok z Usmernenia mesta Košice zo dňa 16.4.2019 k poskytovaniu dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, k "obedom zadarmo"

 

Prihlasovania a odhlasovanie dieťaťa na stravu

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka prihlási dieťa do zariadenia školského stravovania prostredníctvom zápisného lístka rovnakým spôsobom ako doteraz.

Odporúča sa riaditeľom škôl zabezpečiť dochádzkový systém žiakov pre kontrolu, či žiak prihlásený na obed má označený príchod do školy, t.j. účasť na vyučovaní.

V prípade, že dieťa príde na vyučovací proces neskôr /napr. návšteva lekára/ zákonny zástupca je povinný neskorší príchod nahlásiť  vedúcej jedálne, aby mu pripravili obed. Neoznámený neskorší príchod na vyučovací proces a neoznačený príchod v systéme dochádzky za bude považovať za neprítomnosť dieťaťa na vyučovaní a obed sa pre neho nepripraví.

Ak žiak ráno príde na vyučovanie, bude prihlásený na obed, avšak počas výchovno - vzdelávacej činnosti mu zdravtné dôvody nedovolia zotrvať naďalej v škole, zákonný zástupca môže dieťaťu obed odobrať. Vydaný obed sa zaplatí z poskytnutej dotácie. Pri obede sa musím zákonný zástupca taktiež prihlásiť čipom.

Zákonný zástupca zodpovedá za včasné odhlásenie dieťaťa zo stravy. V prípade, že stravník nesplní uvedené podmienky pre poskytnutnie dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, zákonný zástupca je povinný nahradiť škodu spôsobenú porušením povinnosti a bude sa mu účtovať hodnota stravy v plnej výške za každý neodhlásený deň. 

POUŽÍVANIE ČIPOV

POUŽÍVANIE ČIPOV V SKRATKE:

1. je nutné, aby sa stravníci ráno pri príchode čipovali / čítačky sú v šatniach/

2. v prípade, že bude dieťa meškať a obed si prosíte, je nutné nám to oznámiť telefonicky /nakoľko sa nečipne do 8.00, my nevieme že do školy príde/

3. v prípade, že dieťa v škole je, ráno sa čipne a aj napriek tomu si obed nepraje alebo odchádza skôr, je nutné ho odhlásiť, tak ako to bolo doposiaľ zvykom

4. čip sa naďalej používa aj v jedálni pri výdaji obeda

Nárok na dotáciu má len dieťa, ktoré je v škole a odobralo si obed. Preto sa čipujú ráno pri príchode do školy a aj v jedálni. Prosím, nahlasujte nám každú zmenu, čo sa týka stravy Vašich detí, nakoľko ak dieťa v škole bude a na obed nepríde, teda sa nečipne pri obede, stráca nárok na dotáciu a obed musí zaplatiť rodič /pre l. stupeň 1,15€ , pre druhý stupeň 1,23€/.

V prípade nejasností nám prosím zavolajte, aby sme sa vyhli zbytočným nedorozumeniam.

Ďakujem za pochopenie a spoluprácu. 

 

ZMENY V NOVOM ŠKOLSKOM ROKU 2019/2020

 

Onedlho sa začne nový školský rok a s ním nás čaká niekoľko zmien. Asi najdôležitejšou bude dotácia na stravu pre deti základných škôl, kedy bude štát prispevať na jeden obed vo výške 1,20€. Podmienkou ale je, aby sa dieťa záčastnilo vyučovacieho procesu a odobralo obed.

Z toho dôvodu nás čaká aj ďalšia zmena, čo sa týka dochádzky detí. Hneď v septembri by sa mal spustiť dochádzkový systém. Pri vstupoch do škôl budú nainštalované terminály, cez ktoré si dieťa priložením čipu označí účasť v škole, teda účasť na vyučovaní a v prípade, že je prihlásené aj na stravovanie, tak automaticky aj obed. Je nutné, aby si na tieto čipy zvykli a používali ich od prvého dňa, nakoľko bez potvrdenie účasti žiaka na vyučovaní by mu nebol pripravený obed. To znamená, že sa obedy budú pripravovať len žiakom, ktorí sú ráno prihlásení cez dochádzkový systém.V prípade, že dieťa bude na vyučovanie meškať /návšteva lekára..../ je nutné túto skutočnosť nahlásiť telefonicky čím skôr na tel.čísle 055/ 6422 495.

 

Aj naďalej platí, že dieťa/ žiak musí byť na stravovanie prihlásený, teda musí mať vypísaný zápisný lístok, a mať zakúpený čip, ktorý slúži  na prihlasovanie do dochádzky a sledovanie odobratej stravy. Bez zápisného lístka a funkčného čipu sa dieťa/ žiak nemôže stravovať v školskej jedálni.

 

V prípade, že ste na stravu doposiaľ Vaše dieťa neprihlásili, je možné tak urobiť od 19.8.2019 do konca prázdnin denne od 8.30 - 14.00 hod.

 

Od 1.9.2019 sú v platnosti nový finančné pásma na nákup potravín.

Stravné pre:

ŽIACI l. STUPŇA     1,15€ / dotácia na stravu je 1,20€, žiak nedopláca stravné/

ŽIACI ll. STUPŃA    1,23€ / dotácia na stravu je 1,20€, žiak dopláca na jeden obed 0,03€, čo je v prepočte 6,00€ na celý školský rok/

DOSPELÍ STRAVNÍCI, CUDZÍ STRAVNÍCI, ZAMESTNANCI    1,33€ + 1,20€ réžijné náklady = 2,53€

 

Diétne stravovanie pre:

ŽIACI l. STUPŇA     1,38€ /dotácia na stravu je 1,20€, žiak dopláca 0,18€ na jeden obed/

ŽIACI ll. STUPŃA    1,48€ /dotácia na stravu je 1,20€, žiak dopláca 0,28€ na jeden obed/

 

                           Prajem Vám ešte krásný zvyšok prázdnin a tešíme sa na Vás v septembri :) 

                                                                                                         

 

Dôležité oznamy pre stravníkov

Odhlasovanie z obedov na 27.6.2019 a 28.6.2019  bude možné len do stredy 26.6.2019 do 14.00 hod. z dôvodu koncoročnej uzávierky.

V posledný deň školského roka, t.j. piatok, 28.6.2019 sa obedy vydávajú v čase od 10.30 hod. do 13.00 hod.

Prosíme stravníkov, ktorí ešte neodovzdali zápisný lístok na nový školský rok, aby tak urobili čím skôr a odovzdali ho administratívnej pracovníčke ŠJ.

Ďakujeme za pochopenie a prajeme všetkým krásne prázdniny :)

                                                                      wink

 

 

 

 

ZAČIATOK ŠKOLSKÉHO ROKA 2019/2020

Začiatok výdaja obedov je dňa 3.9.2019 / prvý deň sa nevarí/

►Prihlasovanie na stravu žiakov, ktorí už jedáleň navštevovali:

- koncom mája obdržia všetky detí, ktoré sa už momentálne v jedálni stravujú šek na úhradu stravy za mesiac jún. Spolu so šekom dostanú aj Zápisný lístok na stravovanie na školský rok 2019/2020. Je nutné tento lístok vypísať a obratom vrátiť administratívnej pracovníčke najenskôr do 21.6.2019. 

►Prihlasovanie na stravu žiakov, ktorí sa doposiaľ v jedálni nestravovali:

- v prípade, že sa žiak ešte v jedálni nestravoval, je nutné vyzdvihnúť u administratívnej pracovníčky Zápisný lístok spolu so Súhlasom na spracovanie údajov. Tiež je potrebné zakúpiť si čip v hodnote 1€. Po vyplnení obratom vrátiť administratívnej pracovníčke najneskôr do 26.6.2019

 

BEZ RIADNE VYPLNENEJ PRIHLÁŠKY A FUNKČNÉHO ČIPU NIE JE MOŽNÉ STRAVU ODOBERAŤ!

Prosím, prečítať si aj nižšie popísané všeobecné informácie - pravidlá, ktoré budú platiť od 1.9.2019

 

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE - "OBEDY ZADARMO"

V § 4 ods. 6 zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov znie:

„(6) Dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa sa poskytuje v sume 1,20 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti -  vyučovania    

v základnej škole a odobralo stravu. */ v prípade diéty je nutný doplatok od rodiča ,zákonného zástupcu /.

Do počtu detí, na ktoré žiadateľ žiada o dotáciu na stravu je možné zahrnúť len deti, ktoré rodič prihlási na stravu na základe zápisného lístka stravníka a zakúpením čipu. (upravené v zákone č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a vo vyhláške č. 330/2009 Z. z. o zriadení školského stravovania). Pre neprihlásenédeti zákonným zástupcom sa strava pripravovať nebude.

Dotácia na stravu je určená primárne na zabezpečenie obeda. Stravu nie je možné poskytnúť v prípade, ak dieťa nebude prítomné na vyučovaní celý deň.    

   V prípade, že sa žiak nezúčastní výchovno-vzdelávacej činnosti v základnej škole je povinný sa zo stravy odhlásiť , alebo prihlásiť  /ak príde do školy neskôr po 8.00 hod. napr. návšteva u lekára /

Odhlásiť alebo prihlásiť sa na stravovanie je možné ráno do 8.00 alebo 24 hodín vopred. Za neodobratú a včas neodhlásenú  stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje. Stravník je povinný pri odobraní obeda  používať číp. / predaj čipov má na starosti  admin. prac. ŠJ /.

Zákonný zástupca zodpovedá za včasné odhlásenie dieťaťa  zo stravy  a zaväzuje sa odhlásiť svoje dieťa aj pri odchode- prestupe na inú školu.!!! V prípade, že stravník nesplní uvedené podmienky pre poskytnutie dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, zákonný zástupca je povinný nahradiť škodu spôsobenú porušením povinnosti.

 

KONIEC ŠKOLSKÉHO ROKA 2018/2019

Pár informácií týkajúcich sa stravovania na konci školského roka:

Poprosíme:

- dodržať termín úhrady stravného podľa VZN mesta Košice č.103 do 5.6.2019

- zrušiť trvalé príkazy na úhradu stravy - od mesiaca sepember bude poskytnutá štátna dotácia /"obedy zdarma"/ na stravu pre všetky deti ZŠ. Preplatky budú zasielané bankovým prevodom počas prázdnin

- obedy z posledných dvoch dní t.j.27.6. a 28.6. odhlasovať najneskôr do 26.6.2019 do 14.00 hod. kvôli uzávierke a objednávkam surovín 

 -odchod prípadne prestup na inú školu nahlásiť administratívnej pracovníčke

 

Strana 1 z 2

© 2012 Školská jedáleň - Bernolaková 16, Košice 040 01, všetky práva sú vyhradené.